Mikroregion MOŠTĚNKA

Účelem svazku obcí je ochrana a prosazování společných zájmů členských obcí, posílení ekonomické stability regionu, rozvoj ekologických hodnot a kulturních tradic.


Moravany

Počet obyvatel: 752

Rozloha: 1089 ha

První písemná zmínka: 1324


Adresa: Obec Moravany
Moravany 73
696 50 Moravany u Kyjova
Telefon: 518 617 530
E-mail: moravany@tiscali.cz
Web: www.obecmoravany.cz

Obec Moravany se nachází na soutoku Moravanského a Čeložnického potoka, vzdálena asi pět kilometrů od Kyjova. Rozkládají se na katastrálním území o velikosti 1089 ha, v nadmořské výšce 230 m a mají 752 obyvatel.

Moravany vždy patřili mezi nejstarší a nejvýznamnější osady kyjovského regionu. Přispěla k tomu jistě i velmi významná obchodní cesta vedoucí od starodávného slovanského Veligradu přes Moravany a Chřiby směrem na Brno.

Zdejší katastr je bohatý na nerostná bohatství. Důl na železo je znám u Moravan už v osmém století. Vápenné pece, kterých je na moravansku bezpočet sloužily k pálení vápna už za středověku. Snad nejstarším archeologickým nálezem z okolí Moravan je kamenný sekeromlat, jehož stáří se odhaduje na osm tisíc let. Neobyčejný význam pro historii obce má nález slovanského kostrového hrobu, který dokládá existenci osady už v devátem století.

První písemná zmínka o obci, respektive o domácím vladyckém rodu, pochází z května roku 1324, kdy Šťěpán z Moravan zvěčnil svůj podpis a pečeť na smlouvu mezi Protivcem, správcem hradu Buchlova, a velehradským klášterem.

Poměrně rozvětvený rod pánů z Moravan rozdrobil v průběhu 14. století Moravany na několik samostatných částí, patřících jednotlivým členům rodu. K roku 1720 se v obci uvádí dřevěná radnice s klenutým sklepem, ve kterém se šenkovalo obecní víno. Radnice později, patrně ještě v 18. století zanikla. Zvonice stojící na návsi vznikla nejpozději v 17. století.

K významným současným dominantám obce patří kaple vysvěcená v roce 2000 a zasvěcená Nejsvětější trojici.

Do katastru obce patří i dvě rekreační oblasti Zavadilka a Kameňák s řadou chat a překrásnou přírodou.

Video: Obec Moravany

Video nelze přehrát - Váš prohlížeč nepodporuje Flash

Fotografie: Obec Moravany

Fotografie: Obec Moravany Fotografie: Obec Moravany
Fotografie: Obec Moravany Fotografie: Obec Moravany
Fotografie: Obec Moravany Fotografie: Obec Moravany
Fotografie: Obec Moravany Fotografie: Obec Moravany

Letecky: Obec Moravany

Letecky: Obec Moravany Letecky: Obec Moravany
Letecky: Obec Moravany Letecky: Obec Moravany
Letecky: Obec Moravany Letecky: Obec Moravany

Copyright © 2008 – 2017 Dobrovolný svazek obcí Sdružení obcí mikroregionu Moštěnka

Webdesign © 2008 – 2017 StastnyWeb